Výstava představí tvorbu naivní malířky Natálie Schmidtové (1895–1981), která patří k předním tvůrkyním neprofesionálního umění nejen v Čechách, ale i v rámci širšího evropského kontextu.
Natálie Schmidtová pocházela z chudých poměrů z východní části carského Ruska, ovšem většinu svého života prožila na Vysočině, převážně v Rozsochách u Bystřice nad Pernštejnem. Kvůli dobové politice její rodné země a svému původu nemohla absolvovat žádné školní vzdělání, ač si to velmi přála. Přestože byla negramotná, dokázala se vyjadřovat prostřednictvím malovaných obrazů s velmi kultivovaným koloritem. Jejím námětem byl každodenní život, který byl navzdory chudým rodinným poměrům velmi bohatý na prožitky. Natálie Schmidtová malovala obrazy práce, odpočinku, zábavy i slavností. Své vzpomínky, zkušenosti a sny zprostředkovávala svému okolí s vnitřní radostí, se kterou prožívala svůj nelehký život.
Všechna vystavená díla pochází ze soukromé sbírky Solitaires. Kromě tvorby velmi inspirativní autorky se tak návštěvníci zprostředkovaně seznámí i se sběratelem, jenž se s autorkou osobně setkával. Na vernisáži promluví i kurátorka výstavy Alena Beránková, o hudební doprovod se postará Zdeněk Novotný Bričkovský a jeho syn Ondřej Novotný. Výstava potrvá do 4. října.