Česky English Deutsch
Drobečková navigace

Horácká galerie > Expozice a výstavy > Expozice > Zámecký kabinet

EXPOZICE ZÁMECKÝ KABINET

Expozice Zámecký kabinet reprezentuje významné období dějin zámku i panství Novoměstsko, během kterého bylo 250 let ve vlastnictví světské nadace šlechtičen „Mariánská škola“ v Brně.  [1] Nadace vznikla jako vzdělávací, vychovávací a zaopatřovací ústav pro chudé šlechtičny a měšťanky z odkazu Jany Františky Prisky hraběnky Magnisová, která zemřela roku 1655. Nadace sídlila v Brně (pár let během německé nacistické okupace byla nadace spravována z Nového Města na Moravě) a vlastnila ještě statky Medlánky a Nové Město na Moravě. Novoměstský zámek byl sídlem správy velkostatku a sloužil i jako letní sídlo pro představenou nadace. Za první republiky vlivem ekonomických a sociálních reforem ztrácela nadace opodstatnění a po druhé světové válce už spěla ke svému konci. Od roku 1948 probíhala její postupná likvidace, ke konci roku 1954 byla zrušena a její inventář rozprodán.

Vystavený mobiliář v Zámeckém kabinetu patří k původnímu vybavení novoměstského zámku z období, kdy panství vlastnila brněnská nadace šlechtičen. Historické obrazy a nábytek byl zachráněn, když ho při likvidaci nadace získalo novoměstské Horácké muzeum. V 90. léta 20. století byl převeden zpět do sbírek Horácké galerie, restaurován a vystaven.

Mezi historickými obrazy v Kabinetu dominují portréty, jsou to především čtyři portréty představených nadace, mezi nimi i první představené svobodné paní Zuzany Teuffenbachové, která řídila nadaci od roku 1699. Dále je zde i portrét poslední představené nadace svobodné paní Pavly Dückher Haslau, která udržela nadaci i v dobách nacistické okupace.

Dalším významným souborem historických portrétů jsou barokní portréty vládnoucích představitelů hollenbursko-mikulovské větve rodu Dietrichsteinů ze 17. a 18. století. V druhé polovině 17. století to byl právě tento rod, který byl hraběnkou Magnisovou pověřen vykonáním jejího odkazu zřídit ústav pro chudé dívky ze šlechtických i měšťanských rodin. Díky majetkovému vyrovnání mezi rodem Ditrichsteinů a brněnskou mariánskou školou se panství Nové Město na Moravě stalo součástí vlastnictví. Až do vymření mužské linie rodu v roce 1858 vykonával jeho vládnoucí představitel v nadaci funkci spoluředitele spolu s císařovnou (moravskou markraběnkou) jako vrchní ředitelkou. Mezi zastoupenými Dietrichsteiny jsou Ferdinand z Dietrichsteina (1626-1698), Leopold z Dietrichsteina (1660-1708) a Jan Karel z Dietrichsteina (1728-1808).

Bohužel se u několika portrétů nedochoval záznam o portrétované osobě. V roce 2024 byl mimo jiné identifikován portrét šlechtičny z poloviny 18. století. Jedná se o první manželku císaře Josefa II. Isabelu Parmskou (1741-1763).

Vystavený nábytek slouží jako ukázka nemnoho kusů mobiliáře, který se nachází ve sbírkách Horácké galerie. Zajímavý je stolek s erbem rodu Dubských z Třebomyslic, který se vztahuje k době, kdy Vilém Dubský z Třebomyslic vlastnil novoměstský statek na přelomu 16. a 17. století.

V Zámeckém kabinetu se pořádají mimo výstav i koncerty a další kulturní aktivity. Probíhají zde aktivizace a relaxace, které jsou součástí galerijních edukací, stejně tak i meditační a relaxační programy pro dospělé.

BELRUPT_TISSAC001.jpg ZUZANA001.jpg

Literatura:
SVOBODA, Josef František. Brněnský ústav šlechtičen – vrchnost panství novoměstského. Horácké besedy 1932, 1933.
VOLDÁN, Vladimír; MUSIL, Josef. Správa světské nadace šlechtičen Mariánská škola Brno 1516-1957. Inventář F 2. MZA.

[1] Pozdější názvy:

Dámský nadační ústav Marie Školské v Brně
Mariánská škola v Brně
Maria Schul in Brünn